Pohodová menštruácia bez bolesti – časť 1. – Fyzické aspekty

Byť kreatívna a skúsiť sa pozrieť na veci z iného pohľadu platí aj pri bolestivej menštruácii. Môžeš tak zistiť, že tvoje telo s tebou cez bolestivú menštruáciu komunikuje. Môžeš pomôcť sama sebe a naučiť sa mať svoj cyklus rada. Môžeš odstrániť bolesť a mať pohodovú menštruáciu, ktorú chápeš, prijímaš a si za ňu vďačná. Nasledujúce tipy zhrnuté v hlavných bodoch ti k tomu, verím, môžu dopomôcť. Rovnako ako pomohli mne. Nie sú to poznatky z kníh ani medicínske informácie. Sú to výhradne moje názory a postupy, ktoré aplikujem a ktoré mi pomáhajú mať pohodovú menštruáciu bez bolesti. Rada by som sa teda o to, čo som postupne zistila, podelila. Vymeň bolesť za pochopenie a prijatie a presvedč sa, že po každej búrke vyjde slnko.


Fyzické aspekty

Sledujem, čo mi napovedá menštruačná krv

Krv by mala z tela voľne odtekať. Tak to príroda proste nastavila. Menštruačná krv môže toho o tebe veľa povedať. A ako by to mohla urobiť, ak je celá vpitá v tampóne a zahodená v koši? Môžeš teda vyskúšať výhody voľnej menštruácie, keď sa okrem vložky nepoužívajú žiadne menštruačné pomôcky. Skús sledovať svoju krv. Neboj, nie je to nechutné. Ani to nesmrdí (zapáchajú zväčša tampóny alebo parfumované a iné jednorazové vložky). Predsa je to tvoja krv, časť teba. Je to podobné, ako keď s tebou telo komunikuje cez vylučovanie. Ak máš tmavý moč, zrejme málo v ten deň piješ. Ak máš riedku stolicu, tvojmu žalúdku sa pravdepodobne nepáčilo, čo si jedla. A možno si toto jedlo zapamätáš a už ho do budúcna jesť nikdy nebudeš. Toto je pre nás normálne sledovať, ale sledovanie menštruačnej krvi veľa žien vníma ako nechutné. Malo by to pritom byť úplne automatické. Najlepšie je menštruáciu pozorovať pod sprchou. Napr. ja počas menštruácie cikám vo vani (zvyčajne sa vtedy objaví aj menštruačná krv) a pozorujem, koľko krvi, akej farby a akej konzistencie vychádza. Môžeš si tiež všímať, či sú v nej zrazeniny (tie veľké alebo aj menšie želatínovité hrudky). Krv by mala byť optimálne bez nich. Ak máš veľké zrazeniny, telo s tebou komunikuje a hovorí, že niečo nie je okej. Ak máš silnú menštruáciu, niečo zrejme taktiež nie je v poriadku. Ak máš slabú menštruáciu, možno je všetko okej (aj menštruácia, ktorá trvá 4 dni je v úplnom poriadku, vedela si?). Správna menštruácia nemusí trvať celých 7 dní. Jej dĺžku si vieš upraviť ty sama. Kto iný, ak nie ty? Môžeš to vyskúšať aj pomocou tohto prístupu, ktorý tu v bodoch spomínam.



V dňoch, keď menštruujem, odpočívam a ak to nejde, snažím sa byť „v sebe”

Ak je to možné, počas menštruácie (vo všetky dni ale najmä prvé 2 – 3 dni) nevykonávam vôbec žiadnu fyzickú aktivitu (cvičenie, práca v záhrade, beh, bicykel apod.). Ak je to možné, nestretávam sa s ľuďmi vo väčších skupinách, nevyhľadávam hlučné prostredie (napr. nákupné centrá, supermarkety) alebo sa v ňom pohybujem len na veľmi krátku a nevyhnutnú dobu. Ak je nevyhnutné, aby som počas menštruácie bola obklopená ľuďmi, snažím sa byť „sama so sebou a v sebe“ (toto ale praktikujem počas celej menštruácie). To znamená, že sústreďujem väčšinu svojej pozornosti na seba, do seba. Sústredím sa na nádychy a výdychy. Pohyby napr. pri fyzickej činnosti nevykonávam, pokiaľ je to možné, prudko, ale vedome, tzn. že ich vnímam a preciťujem. Myšlienky mi neubiehajú inam, sústredím ich na konkrétny pohyb. (Napr. ak musím niečo zdvíhať, nepremýšľam nad tým, čo budem dnes variť, ale nad tým, že sa idem pomaly zohnúť, krčím kolená, mám vystretý chrbát atď. Môžem si to pokojne hovoriť v duchu, sama pre seba.) Alebo stačí, ak sa pri fyzickej práci sústredím na dych, ktorý je pomalý a hlboký. To je veľmi dôležité, aby som dala telu informáciu, že je všetko v poriadku a som pokojná. Snažím sa tiež byť viac v sebe, tzn. nerozprávať nahlas a byť viac potichu. Môžem si tiež okolo seba predstaviť bublinku, kde je ticho, čisto, pokoj, kde som iba pokojná ja a vonkajšie vzruchy ku mne neprenikajú.


Som v teple

Ak je to možné, dám si cez deň aspoň raz teplú sprchu. Prúd vody púšťam najmä na zátylok, chrbát (obličky) a na oblasť vaječníkov. V sprche nepremýšľam, ale sústreďujem sa na teplý prúd vody na mojej pokožke a na to, ako mi jej energia pomáha a lieči ma. Do lona alebo na chrbát si prikladám termofor (najlepšie taký, ktorý sa plní vodou, pretože voda má v sebe liečivú energiu). Snažím sa udržiavať spodný chrbát a lono v teple (aj pomocou oblečenia, deky apod.).


Dýcham

Ak bolesť prepukne alebo ju začnem pociťovať, začnem vedome dýchať. Sústredím svoju pozornosť na podbruško, kde položím aj ruky. Zavriem oči a dýcham. Nádych „Som tu s tebou a pomáham ti.“ (–toto hovorím sama sebe). Výdych “Všetko je v poriadku.“ Stačí aj v duchu.



K pohodovej menštruácii bez bolesti Ti môžu dopomôcť aj Cyklické šperky.

Ďalšie postupy a tipy týkajúce sa menštruačných pomôcok si môžeš prečítať v článku tu.

Komentáre

Obľúbené príspevky